Terry Pratchett „Wolni Ciut Ludzie”

Poznaliście już Nac Mac Feegli? Jeśli nie, to już najwyższy czas.

Ja zaczęłam trochę jakby tak od… tylnej strony. Tych niezwykłych ludzików spotkałam w „I shall wear midnight”, czyli ostatniej z serii o Tiffany,  jak tylko weszła do księgarń i tam mówili oni  zniekształconym Szkockim. Zaś w przekładzie Piotra W. Cholewy, lingwistycznie Feegle zmienili się w maleńkich górali. Tak przynajmniej ja to odebrałam. Ale chyba równie bardzo mi się podobają, choć początkowo trudno było się przyzwyczaić oraz zrozumieć ich język (w obu wersjach).

W tej części Świata Dysku poznajemy 9-letnia Tiffany Obolałą (ja ją poznałam, już jako młodą dziewczynę Tiffany Aching), która jest przekonana, że jest/chce zostać czarownicą. Czy to jej się uda? O tym musicie przekonać się sami. Mała podpowiedzią niech będzie, ze babcia Tiffany tez była czarownica, a na dodatek, nasza mała bohaterka ma do pomocy McFeegli ;)

Tiffany to mocna postać, jednak tom skradły małe niebieskie ludki (nie mylić ze Smerfami – tamci nie noszą spodniczek; no chyba, ze Smerfetka) ;) Niewielkie te ludziki są niezwykle silne, bardzo waleczne, ale niestety, równie skore do napojów wyskokowych oraz przywłaszczania sobie cudzej własności.  Nie boją się niczego, ani nikogo! To ICH wszyscy się boją. A nie! Czegoś się jednak boją. Ale tego wam nie zdradzę. Musicie sami się dowiedzieć, sięgając po Pratchetta.

Odwiedzimy też świat baśni i snów i dowiemy się, że tak naprawdę to Pratchett wymyślił incepcję ;)
Polecam z całego serca. Obśmiałam się, pokochałam McFeegli jeszcze bardziej i po prostu świetnie spędziłam czas czytając tą powieść. wolni.ciut.ludzie

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s