“Miasteczko Salem” – cytaty

CYTATY

miasteczko

Córeczka

Wyczuwał, że Bill darzy go coraz większą sympatią, powściąganą jedynie działaniem istniejącego głęboko w podświadomości tabu, które nakazują wszystkim ojcom podejrzewać, że inni mężczyźni przychodzą do ich domów nie dla nich samych, lecz wyłącznie z powodu ich córek. Jeżeli się lubi jakiegoś faceta i jest się wobec niego szczerym, rozmawia się przy piwie o wszystkim, a przede wszystkim o kobietach i polityce. Czy można jednak w pełni otworzyć serce przed człowiekiem, który nosi miedzy nogami potencjalne narzędzie defloracji twojej córki? Bena uderzyła myśl, że po ślubie, kiedy to, co do tej pory było tylko możliwe, staje się już faktem, znacznie łatwiej jest się zaprzyjaźnić z kimś, kto co noc rżnie ukochaną córeczkę. Zastanawiał się nawet, czy jest w tym może ukryty jakiś głębszy morał, ale doszedł do wniosku, że chyba jednak nie.

 

***

Płacz

Taki właśnie był pożytek z niepłakania; płakać znaczyło tylko tyle co wysikać wszystko na ziemie.

 

***

 

Pokuta

Przyszła mu na myśl ta dziewczyna (…) szepcząca ledwo słyszalnym głosem, że uderzyła swoje dziecko. (…) Ciekawe, czy dziewczyna zdawała sobie sprawę z tego, że on ma ochotę otworzyć zakratowane okienko, wyciągnąć ręce i ścisnąć jej dusze tak, żeby wyła i skamlała o litość. Twoją pokutą będzie sześć uderzeń w głowę i solidny kopniak w dupę. Idź i nie grzesz więcej.

 

***

Modlitwa

Święta Mario, łaskiś pełna, ześlij mi mocnego bełta.

 

***

Dorosłość

Każdej nocy zmaga się z tymi koszmarami w samotnej walce, której kres kładzie dopiero paralityczne skostnienie wyobraźni, zwane także dorosłością.

 

***

Dom

Dom wydawał się nachylać nad nimi, wdychając zło przez każde, nawet najmniejsze pękniecie w łuszczącej się warstwie farby.

 

***

3 nad ranem

O trzeciej nad ranem świat, ta stara dziwka, nie ma na twarzy makijażu i widać, że brakuje mu nosa i jednego oka.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s