„Córka kapitana okrętu” Irena Szczepańska

„Córka kapitana okrętu” to dla mnie romansidło nieprawdopodobne, naiwne wspomnienie z dzieciństwa. Ale całkiem przyjemne w czytaniu.

Benita urodziła się na Sycylii. Wychowuje ją ciotka. Mama, Polka, zmarła przy porodzie, ojciec zaś, Sycylijczyk, porzucił ja z żalu i dlatego, że urodziła się dziewczynką.

Tak, wiem, idiotyczny powód. Od razu znielubiłam za to naszego kapitana. Ale przecież nie ja jestem autorka książki, więc jakoś trzeba było się z tym pogodzić. Benita jednak nie chciała się z tym pogodzić i postanowiła, że kiedyś odzyska ojca. W wieku 17 lat, z pomocą przyjaciół, przebrana za chłopca, znalazła się wśród załogi statku, dowodzonego przez ojca.

Image

“Życie podróżnych na wielkim statku jest zupełnie odrębne i niepodobne do przebywania na ziemi. Społeczeństwo okrętowe to jakaś kasta uprzywilejowana, żyjąca z dala od spraw ziemskich, zatopiona w wodzie i niebie. Nigdy na lądzie przyjaźń i miłość nie rodzą się z taką łatwością jak tu. Ludzie zmuszeni w samotności do wzajemnego przebywania z sobą, poznają się daleko prędzej i przywiązują na całe nieraz lata. Okręt to wielki, wspólny dom, płynący przez tyle mórz i oceanów. Razem dzielone wrażenia, troski i choroby zespalają towarzyszy podróży silnie i nierozerwalnie. Zdaje się im, że podróż nigdy nie dobiegnie końca, a oni wciąż leżeć będą na pokładzie, patrząc w niebo. ”

https://www.goodreads.com/book/show/18209118-c-rka-kapitana-okr-tu

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50985/corka-kapitana-okretu

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s