„The Armageddon Rag” George R.R. Martin

To moje pierwsze spotkanie z Martinem w wersji oryginalnej, gdyż serię „Pieśń Lodu i Ognia” przeczytałam po polsku (ale przecież wszystko przede mną ;)). Dodatkowo, pierwsza jego powieść kryminalna. Nie wiedziałam, do jakiego worka wrzucić te powieść, bo jest to po trosze kryminał, thriller i fantasy. Lubimyczytać.pl zaliczył do kategorii: literatura piękna, a mi to zupełnie nie pasuje. Z pomocą przyszła mi Wikipedia, która określiła „Armageddon Rag”, jako mistery-fantasy. I to chyba najlepiej oddaje charakter powieści.

Książka po raz pierwszy została wydana, w 1983, czyli jest to jedna pierwszych powieści pana Martina, zupełnie odmienna od słynnej serii. Przyznam, że pierwsze strony szły mi dość opornie, musiałam się przyzwyczaić do stylu (gdybym nie wiedziała, co kupiłam, nie zgadłabym, że to ten sam autor) i wkręcić w opowieść. Ale już po kilkudziesięciu stronach główny bohater daje się polubić, (mimo, iż od razu wiadomo, że do ideałów nie należy – tu już cecha wspólna bohaterów z Pieśni, tam tez nie było ideałów), a akcja zaczyna się rozkrecac.*

Image

Sandy jest pisarzem. Wiedzie mu się całkiem niezłe, jest w otwartym związku z Sharon (który facet by tak nie chciał;)), właśnie pisze kolejną książkę.

Przed laty, wraz ze wspólnikiem założył magazyn rockowy Hedgehog. I ten wlanie wspólnik, dzwoni teraz do niego z propozycją niezwykłego zlecenia. Ma się on zająć sprawą morderstwa słynnego producenta muzycznego. Mimo otwartej urazy do wspólnika, Sandy decyduje się przyjąć zlecenie, na swoich warunkach. I tak zaczyna się „podróż w przeszłość”, do lat 60. Bohater odwiedza starych znajomych, analizuje młodość i to, jak się zmienili.

Pierwsza połowa skupia się na wspomnieniach z lat 60-tych, druga bardziej na muzyce.

Sex, drugs, rock i… coś jeszcze 😉

https://www.goodreads.com/book/show/13613086-the-armageddon-rag

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/40793/rockowy-armagedon

* Wybaczcie te porównania do Gry o tron, ale to nieuniknione w wypadku tak wybitnych książek autora. Jakiś ślad po nich zostaje w głowie. To po prostu aż trzeba porównywać, tym bardziej, że poruszamy się w zupełnie innym temacie.

Advertisements

8 thoughts on “„The Armageddon Rag” George R.R. Martin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s