„Klaps” Christos Tsiolkas

„Klaps” poleciła mi miss attitude, z która prowadzę Pingerowy Klub Książki http://pingerowyklubksiazki.pinger.pl/m/21465801

Jej recenzja brzmiała zachęcająco, więc już wkrótce sama zabrałam się za czytanie. Lubię tego typy książki i tym razem też się nie zawiodłam. Dzięki Ci, miss attitude, za kolejna świetną powieść.

Australijskie przedmieścia. Grupa przyjaciół spotyka się na grillu u jednej z par. I wszystko byłoby ładnie pięknie, gdyby nie to, że pewien ojciec wymierza policzek nieznośnemu, ale nie własnemu dziecku. Czy obcy ma prawo uderzyć dziecko? Czy ktokolwiek ma prawo uderzyć dziecko, nawet w wyjątkowej sytuacji?

Autor wyrywkowo opisuje ponad rok z życia ludzi świadków wydarzenia, jaki miało ono na nich wpływ oraz jak zapętlają się ich własne historie z innymi bohaterami.

Muszę przy tym dodać, że język jest momentami wulgarny (nie, nie bójcie się, nie w stylu filmu „Psy” ;)), ale znośnie. Nie lubię, kiedy w książce jest zbyt wiele wulgaryzmów, tutaj zaś nadawały pieprzu, nie psując „smaku”.

Historie bohaterów są wciągające. Wydarzenia i myśli zapętlają się i łączą. Niemal każda myśl ma swoje uzasadnienie i czasem trudno polemizować z argumentami danej postaci, (albo to mną łatwo manipulować ;)). Bardzo podobało mi się jak autor opisuje fantazjowanie bohaterów na różne tematy, to, jak daleko wybiegają ich myśli, w jakim kierunku idą i co nimi kieruje. Spojrzenie przez pryzmat własnych doświadczeń, tudzież ich braku.

Nic nie jest całkiem białe, albo całkiem czarne. A może wręcz przeciwnie? Jest tylko białe i czarne, a resztę zmyślamy na własne potrzeby naginając rzeczywistość?

https://www.goodreads.com/book/show/5396496-the-slap?ac=1

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/94866/klaps

Image

Jeśli chodzi o tytuł, to nie może tu zabraknąć tej piosenki. Uwielbiam 😀

https://www.youtube.com/watch?v=JQwsj6IRw2I

Advertisements

One thought on “„Klaps” Christos Tsiolkas

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s