„Lost in a good book” – Jasper Fforde

Thursday Next, detektyw literacki w SpecOps*, wróciła z misji w “Jane Eyre”(ßlink do pierwszej książki z serii) i teraz musi się zmagać z niechcianą popularnością, kogoś ktoś zmienił zakończenie książki. W międzyczasie ukradziono jej męża! Właściwie to wymazano! Nikt nie wie o jego istnieniu, nawet jego rodzice są przekonani, że Langdon umarł w dzieciństwie. Od tej chwili żyje on tylko we wspomnieniach Thursday. Do tęsknoty za mężem i poczucia niesprawiedliwości, że ktoś odebrał jej szczęście, dochodzi fakt, że Thurs jest w ciąży. Czy to dziecko jej męża, skoro w poprzednim życiu to z nim była w ciąży, czy też mężczyzny, który zdaje się być jej chłopakiem w tym alternatywnym świecie, bez Langdona?

Jasper Fforde w cyklu książkę o sympatycznej pani detektyw literackiej wprowadza nas w alternatywny świat, podporządkowany literaturze, gdzie niektórzy obywatele mogą skakać w książki, przenosić się w czasie, a bohaterowie powieści nawet zamieniać się rolami, (żeby się za mocno nie znużyć odgrywaniem ciągle tej samej postaci). Ale nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Na naszą bohaterkę czyha wiele niebezpieczeństw, którym będzie musiała stawić czoła. A na dodatek ser jest tak drogi, że niedługo będzie nielegalny 😉 Tu naprawdę wiele się dzieje, i trzeba się mocno skupić, żeby połapać w zwariowanych przygodach. Jednocześnie mamy do czynienia ze wspaniałym poczuciem humoru autora, oraz jego ogromną wiedzą literacką, co doskonale umiał połączyć w cyklu powieści o Thursday Next.

Zawsze jak czytam przygody Thursday (nie po kolei, bo dopiero niedawno stałam się posiadaczką “Lost in a good book”, a wcześniej brałam co dawali w bibliotece J),uświadamiam sobie, jak niewiele książek przeczytałam, jak mało znam literaturę klasyczną i zawsze wtedy obiecuje sobie, że to nadrobię. I owszem, czytam klasykę, ale przyznaję, że niezbyt często. Stopniowo nadrabiam zaległości, jednak literatura współczesna bardziej do mnie przemawia i zwykle wygrywa pojedynek.

Z ciekawostek: Thursday jest również posiadaczką zwierzątka domowego, którym jest dodo o imieniu Pickwick: “There was a scrabbling noise from the kitchen as Pickwick’s feet struggled to get a purchase on the tiles in his eagerness to greet me. I had engineered him myself when you could buy home cloning kit over the counter. He was an early-version 1.2, which explained his luck of wings – they didn’t complete the sequence for two more years. He made excited plock-plock noises and bobbed his head in greeting, rummaged in junk-mail flyer for Lorna Doone merchandising. I tickled him under the chin and ran to the kitchen,
stopped, looked at me and bobbed his head some more.”

https://www.goodreads.com/book/show/828364.Lost_in_a_Good_Book

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/53052/skok-w-dobra-ksiazke

 

P.S. Z założenia ma być tez wpis słownikowy, bo znów wpadło sporo nowych wyrażeń, ale to już chyba nie dzisiaj.

 

*“The Special Operation Network was instigated to handle policing duties considered either unusual or too specialised to be tackled by the regular force. There were 32 departments in all, starting at the more mundane Horticultural Enforcement Agency (SO-32)and going on to Literary Detectives (SO-27) and Transport Authority (SO-21). Anything below SO-20 was restricted information although it was common knowledge that the ChronoGuard were SO-12 and So-1 were the department that polices the SpecOps themselves. Quite what the others do is anyone’s guess. What is known it that the individual operatives themselves are mostly ex-military or ex-police. Operatives rarely leave the service after the probationary period has ended. There is saying: ‘A SpecOps jobs isn’t for probation – it’s for life'”

Advertisements

6 thoughts on “„Lost in a good book” – Jasper Fforde

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s