„Sliver” Ira Levin

https://www.goodreads.com/book/show/32875.Sliver

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150070/sliver

O istnieniu tejże książki dowiedziałam się dopiero, kiedy szukałam informacji na temat Iry Levin. Właśnie przymierzałam się do jego słynnego “Dziecka Rosmery” i chciałam się zorientować, co jeszcze napisał ten autor. Wielkie było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że słynny film z lat dziewięćdziesiątych to luźna adaptacja powieści. Tak więc zaraz po świetnej “Rosmery’s Baby” i zupełnie nieudanym sequelu “Son of Rosemary“, zabrałam się za “Sliver”.

Kay, 40-latka po rozwodzie, przeprowadza się do nowojorskiego, wieżowca tytułowego Sliver. Na każdym piętrze mieszczą się dwa ekskluzywne apartamenty. Kay zajmuje jeden z nich, 20 B. Z mieszkaniem tym wiąże się dość przykra historia. Poprzednia lokatorka popełniła w nim samobójstwo, skacząc z okna. Wkrótce, okazuje się, że wizualnie bardzo przypominała Kay…

W 13 A mieszka młody, przystojny Pete Henderson. Mimo różnicy wieku, zaprzyjaźniają się z Kay, a wkrótce nawiązują romans.

“Sliver” to thriller, którego motywem przewodnim jest podglądactwo. Pete ma w mieszkaniu ścianę ekranów, z których każdy wyświetla jakieś pomieszczenie w budynku. Kamery zamontowane są nawet w łazienkach, tak by pokazywały wannę/prysznic.

Pete od początku mami Kay kłamstwami. Bo czy zrozumiałaby, jakby wiedziała o wszystkim zanim się w nim zakochała? Kiedy przychodzi miłość, łatwiej jest przymknąć oko na “grzeszki” ukochanego. Ale są pewne granice…

***

“Sliver” to film w reżyserii Philipa Noyce’a z roku 1993 nie do końca na podstawie powieści Iry Levin.

(Niestety, nie mogłam znaleźć zwiastuna w lepszej jakości):

Przede wszystkim: po jaką cholerę zmienili imiona głównym bohaterom? Kay, w filmie występuje, jako Carly Norris, a Pete to Zake. Nie jest to jakaś ogromna wada filmu, bo tak naprawdę imiona nie mają przecież takiego wielkiego znaczenia. Irytuję się tylko, bo zdążyłam przyzwyczaić się do imion książkowych i zupełnie nie rozumiem, w jakim celu ta zmiana.

Początek jest podobny. Carly (odmłodzona o kilka lat) wprowadza się mieszkania, gdzie poznaje Zake’a. Mamy tu okazję podglądać na ekranach życie mieszkańców Sliver wraz z bohaterami. To jak telenowela na żywo, mówi Zake, tylko tu jest mniej przewidywalna, bo prawdziwa.

To thriller erotyczny, więc możecie się spodziewać kilku pikantnych scen. I to nie bagatela, z Sharon Stone i Williamem Baldwinem, gdyż to oni grają główne postacie.

Plus za muzykę:

https://www.youtube.com/watch?v=ZWmrfgj0MZI

https://www.youtube.com/watch?v=6VWxZp_bQXY

http://youtu.be/vUdloUqZa7w

 

Zakończenie filmu różni się od powieściowego, więc polecam najpierw zabrać się za książkę. Ale na pewno warto zapoznać się z jednym i drugim.

 

Edit: Slownik:  https://lolantaczyta.wordpress.com/2014/07/12/slownik-5-sliver-i-levin/

Advertisements

7 thoughts on “„Sliver” Ira Levin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s