„Schronienie” i „Kilka sekund od śmierci” Harlan Coben

Harlan Coben, jeden z moich ulubionych twórców thrillerów, niedawno postanowił pisać również dla młodzieży. Zaczęło się od “Schronienia”, w którym poznajemy Mickey Bolitara, nastolatka, który stał się głównym bohaterem serii młodzieżowej.

Coś wam mówi to nazwisko? Mickey to bratanek naszego ulubieńca, Mirona Bolitara. Kiedy ojciec Mickey’a ginie w wypadku samochodowym, a matka z rozpaczy popada w nałóg narkotykowy, Mickey dostaje się pod opiekę Mirona. Nie jest z tego zadowolony, nie ufa Mironowi, ale jednocześnie boi się o matkę i nie chce sprawiać problemów. Nie jest mu łatwo. Nowa szkoła, nowe otoczenie, wujek, za którym nie przepada, utrata ojca, strach o matkę… To i tak dużo jak na jednego nastolatka. A tu dochodzi jeszcze Bat Lady…

Bat Lady to przezwisko, które dzieciarnia nadała staruszce zamieszkującej pobliski stary dom. Wszyscy boją się tego domu, jak i jego mieszkanki, a największym wyzwaniem jest zapukanie do jej drzwi. Podobno ojciec Mickey’a wszedł kiedyś do środka, a kiedy wyszedł, już nigdy nie był taki sam. Tak przynajmniej twierdzi jego brat. Czy Mickey też się zmieni pod wpływem tego domu?

Ale Bat Lady okazuje się nie taka straszna, jak ją malują i zdradza mu, że jego ojciec żyje.

Jak to: żyje? Przecież Mickey sam widział, jak sanitariusz zabrał jego miejsca wypadku!

Mickey zaprzyjaźnia się trojką miejscowych dzieciaków w jego wieku. Stanowią dość dziwaczna grupę: Mickey, wysoki koszykarz, Ema, spokojna, otyła dziewczyna w stylu emo, Spoon, drobny mądrala, miłośnik musicali i Rachel, najładniejsza dziewczyna w szkole i cheerleaderka. Dzieciaki wplatały się w niemałą kabałę pod hasłem Aebona Shelter i wspólnie uratowały ich koleżankę, Ashley z rak złych ludzi.

 

W “Seconds Away” mamy do czynienia z dziwnym wypadkiem, w którym Rachel zostaje postrzelona w głowę, a jej matka ginie na miejscu. Mickey, w strachu o koleżankę, próbuje dociec, jak doszło do “wypadku”. Pomagają mu w tym Spoon i Ema. Jednocześnie nastolatek stara się rozwikłać zagadkę śmierci własnego ojca.

Bat Lady, która sama skrywa pewną tajemnice, związaną z Polską, pokazuje mu zdjęcie Rzeźnika z Łodzi, nazistę, który zamordował wielu Żydów w czasie II Wojny Światowej. Mickey rozpoznaje w nim sanitariusza, który zabrał zwłoki taty. O co tu chodzi? Przecież gdyby Rzeźnik przeżył, miałby teraz 90 lat, a nie 30, jak mężczyzna z karetki pogotowia.

 

Choć seria o Mickey Boliter’ze skierowana jest do młodzieży, polecam ją również dorosłym. Zagadki są niebanalne, a akcja szybka. Czyta się naprawdę świetnie. I przyznam, że raz czy dwa nawet “miałam stracha” 😉 Oczywiście, mogłabym się uczepić kilku szczegółów, ale… chyba nie o to tu chodzi. W ogólnym zarysie, jak najbardziej na plus.

 

https://www.goodreads.com/book/show/11198650-shelter

https://www.goodreads.com/book/show/13593563-seconds-away

 

 

 

Advertisements

7 thoughts on “„Schronienie” i „Kilka sekund od śmierci” Harlan Coben

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s