Więcej cytatów – „Rodzina Borgiów” M. Puzo

https://lolantaczyta.wordpress.com/2014/09/21/rodzina-borgiow-mario-puzo/

“Po ulicach krążyło tysiące prostytutek, stwarzając zarówno moralne, jak i medyczne zagrożenie dla Rzymian. Syfilis, który zaczął się w Neapolu wraz z inwazją Francuzów, opanował najpierw Rzym, następnie rozprzestrzeniał się coraz bardziej na północ; dotarł do Bolonii, po czym razem z armią powędrował za Alpy. Bogatsi Rzymianie, dotknięci “francuską chorobą”, płacili handlarzom oliwą ogromne sumy za pozwolenie kąpania się godzinami w beczkach z oliwą, co łagodziło wrzody. Na ironię, tę samą oliwę sprzedawano później w modnych sklepach jako “dziewiczo czystą”.

 ***

“Gęste, czarne brwi doktora Marruzzy ściągnięte w jedną kreskę świadczyły o nadzwyczajnym skupieniu. Sięgnął metalowymi szczypczykami do słoika i ostrożnie wyjął jedną pijawkę. Położył ją na blaszanym talerzyku, żeby pokazać Cezarowi.

– To najlepsze pijawki w Rzymie – obwieścił z dumą. – Są bardzo drogie. Kupiłem je w klasztorze Świętego Marka, gdzie je hodują.

Cezar skrzywił się z obrzydzenia, patrząc, jak lekarz przystawia pijawki, jedną po drugiej, do szyi papieża. Pierwsza z nich szybko pociemniała od krwi, cienki tułów pęczniał, robił się coraz krótszy i grubszy. Nim lekarz przystawił czwartą, pierwsza była już tak gruba, iż wydawało się, że pęknie – zrobiła się okrągła, purpurowa jak malina. Odpadła od szyi na przygotowaną czystą, jedwabną chusteczkę. Cezar czuł narastające mdłości, podczas gdy doktor, zachwycony pijawkami i własnym kunsztem, ciągnął wykład:

– Przed przystawieniem należy je wygłodzić. Wypiją z twojego ojca złą krew i skutkiem tego pomogą mu wyzdrowieć.

Kiedy Marruzza uznał, że upuścił już wystarczająco dużo krwi, poodrywał pijawki od szyi papieza. (…)

– Twoja kolej, synu – powiedział, wyjmując ze słoika następne pijawki.

Cezar, krzywiąc się z niesmakiem, odmówił. Nie dowierzał nowoczesnej medycynie, prócz tego chciało mu się wymiotować.”

 ***

“Grzesznicy mówią, że nie wierzą w Boga, gdyż obawiają się kary po śmierci. Próbują w ten sposób zaprzeczyć prawdzie”. Papież wziął w swoje dłonie ręce Cezara i mówił dalej: “Ludzie tracą wiarę, synu. Nie wytrzymują okrucieństw świata, więc negują istnienie wiecznego, kochającego Boga, nie wierzą w jego nieskończone miłosierdzie. Nie wierzą w Kościół święty.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s