„Child 44” (Leo Demidov #1) Tom Rob Smith

Trust but Check.

Check on Those we Trust.

Moskwa 1953 rok. W dość dziwnych okolicznościach ginie kilkuletni chłopiec, syn niższego stopniem pracownika MGB Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. Sprawą zajmuję się Leo Demidov, młody, obiecujący funkcjonariusz MGB. Leo udaje się do domu zmarłego, by z należytym szacunkiem złożyć rodzinie kondolencje i poinformować o zamknięciu śledztwa. Jest mu szczerze przykro z powodu tragedii kolegi. To był nieszczęśliwy wypadek, chłopczyk wpadł pod pociąg, znaleziono go na torach kolejowych.

– Ale jak to? – dopytuje się rodzina. – Nagiego? Z ustami wypełnionymi ziemią? Z rozprutym brzuchem?

Tego w raporcie nie było, więc nigdy się nie wydarzyło….

“Child 44” to pierwsza część trylogii o Leo Demidovie autorstwa Toma Roba Smitha. Pierwszy raz wydana w 2008 roku, w Polsce zaś pod tytułem “Ofiara 44” przez Prószyński i S-ka. Książka właśnie na nowo zyskała na popularności dzięki ekranizacji. Korzystając z tego faktu, drugą edycją powieści zajęło się wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, tym razem wydane, jako “System”, zgodnie z polskim tytułem filmu. Film właśnie wszedł do kin (w Polsce 24 kwietnia) i od razu wywołał burzę. Jak donosi portal booklips.pl, w Rosji zakazano wyświetlania filmu z powodu szkodliwych treści, przeinaczania historii oraz stawiania obywateli państwa i systemu w złym świetle. Tym samym tylko podkopali pod sobą dołki, bo skandal jeszcze bardziej zachęca do obejrzenia. A trzeba też przyznać, że obsada również kusi: Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace (Millenium), Charles Dance I (Gra o Tron). Obejrzyjcie trailer filmu:

“Jeśli chcecie zrozumieć świat, przyjrzyjcie się bacznie pracy policji w danym kraju czy społeczeństwie. To znakomite źródło informacji” – powiedział Tom Rob Smith w jednym z wywiadów. W Child 44 przedstawia system bezpieczeństwa, policji w stalinowskiej Rosji. Jest o okrucieństwie, zakłamaniu, zmiataniu pod przysłowiowy dywan. O inwigilacji, biciu, torturach i wymuszaniu w ten sposób nieprawdziwych zeznań. Bo nie jednostka jest ważna, ale całe państwo – obraz ogólny musi się zgadzać, choćby i kosztem życia tych kilku obywateli.

The judicial system could be bypassed entirely. Leo had heard of prisoners who lay abandoned for weeks and doctors who served no other purpose then the study of pain. He taught himself to accept that these things existed not just for their own sake. They existed for reason, a greater good. They existed to terrify. Terror was necessary. Terror protected the Revolution. Without it, Lenin would’ve fallen. Without it, Stalin would’ve fallen. Why else would rumours concerning this building be deliberately spread by MGB operatives, mutted on the metro or n tramcars as strategically as they were releasing a virus into the population? Fear was cultivated. Fear was part of his job. And for this level of fear to be sustained it needed a constant supply of people fed to it.

Zastraszeni obywatele, w obawie przed torturami potrafią sprzedać nawet własnych rodziców. System długo na to pracował, szerząc strach w społeczeństwie. Niewielu jest takich, którzy potrafią się wyłamać. Żyją w państwie idealnym, gdzie nie istnieje gwałt i morderstwo. Te są przecież symptomem państwa kapitalistycznego. Nie ma potrzeby by kraść, ani nie ma powodów do przemocy, bo przecież panuje równość.

Leo Demidov jest przykładnym obywatelem. Żyje zgodnie z prawem, pilnuje porządku w państwie, a że przy okazji zabił czy torturował przy tym paru ludzi? To tylko mało istotny skutek uboczny doskonale trybiącego sytemu. Coś trzeba poświecić, by zyskać o wiele więcej. Jego rodzice żyją sobie wygodnie dzięki niemu, nic im nie brakuje. Żonę ma piękną i wierną… ale czy na pewno? Splot wydarzeń sprawi, że całe życie Leo wywróci się do góry nogami, ale dlaczego i jak, tego już musicie dowiedzieć się sami.

Bardzo trudno jest mi opowiedzieć Wam o tym doskonałym thrillerze, jednocześnie nie zdradzając ważnych elementów łamigłówki. Mogę was jednak zapewnić, że sięgając po “Child 44” nie będziecie zawiedzeni. Powieść jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, widać jak wiele pracy włożył w nie autor. Jednocześnie czyta się płynnie i zaciekawieniem. Były momenty, kiedy zaciskałam ze strachu ręce na kartkach, bojąc się o życie Leo lub innych postaci.

Jeśli jeszcze nie znacie Toma Roba Smitha to polecam naprawienie tego faktu. Lepiej się spieszcie, bo film już w kinach za parę dni J A ja pewnie niedługo zabiorę się za kolejne części przygód Leo o tytułach Tajny referat i Agent 6.

A na koniec pozostaje pytanie: czy rzeczywiście aż tak wiele się zmieniło?

Zajrzyjcie również do TAKI TU TAKI, bo to z jego winy musiałam poprzestawiać książki w kolejce czytelniczej, by jak najszybciej zabrać się za Child 44 😉

Słownik do książki znajdziecie TUTAJ 🙂

Advertisements

22 thoughts on “„Child 44” (Leo Demidov #1) Tom Rob Smith

   1. Wydane przez Albatros w 2012, wiec to juz nie jest malomdostepna nowość. Lubimy czytać podpowiada tylko papierową książkę za 10, co jest w sumie dobra ceną, jesli nie musisz placic za dostawe. A szukales w innych bibliotekach? Co by się zapisać do takiej, ktora akurat posiada Smitha 😀

    Like

   1. NIE! To tak jak u Michała – musiałam dwa razy czytać, bo ekscytowałam się tym tytułem strasznie, a na dokładkę zwiastun dodałaś, więc w ogóle AAA 😀 ❤
    Biedna jesteś Kochana :* ❤ Ściski przesyłam!

    Liked by 1 person

   2. uff, bo ja tak czasem piszę skróty myślowe, że potwem nie każdy za mną nadąża tą samą ścieżką. Bardzo jestem ciekawa jak tobie siespodoba Child 44 🙂 Bo to, że w ogóle się spodoba, to już pewne 🙂
    Dzięki, odściskuje słabo, bo sił chwilowo brak 😉 Ale niedługo nowych nabiorę 🙂

    Liked by 1 person

  1. Wyobraź sobie, że ja, nie wiedzieć czemu, kilka tygodni temu chwyciłam tę książkę w antykwariacie i zastanawiałam sie: po co? To pewnie będzie dla mn za ciężkie i pewnie rzucę po 50 stronach. A potem pojawił się taki ze swoją recenzją, i kurczę, miał racje! To rewelacyjny thriller 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s