“The Stranger” Harlan Coben

“People think a site is anonymous because the site says so. That’s a lie by definition. Behind every secret site on the Internet, there is a human being monitoring every keystroke. Nothing is really secret or anonymous.”


Adam Price jest prawnikiem i mieszka na przedmieściach. Ma piękną żonę, Corrine oraz dwóch nastoletnich synów. Nie może narzekać na swoje życie. Pewnego dnia, podchodzi do niego nieznajomy i oznajmia, że jego żona  dwa lata temu udała, że jest w ciąży. Uwierzylibyście? Adam, rzecz jasna pomyślał, że to głupi żart. Dlaczego miałaby to robić? Zresztą, to się zdarzyło dwa lata temu i Corrine poroniła. Bzdury jakieś! Ale ziarno niepewności już zostało zasiane…

Maybe (…) would feel relief. Maybe, after the initial devastation, the truth would set her free. Maybe the truth would bring back balance to her life and put her back on the road she should and would have taken.

Nie lubimy, kiedy ktoś obcy zaczyna mieszać się w nasze prywatne sprawy. Niektóre wydarzenia nie powinny wychodzić poza cztery ściany rodzinnego domu. Ale są sytuacje, że prawda, choćby najgorsza jest lepsza od życia w kłamstwie. Adam rzecz jasna, jest zaniepokojony tym, co powiedział mu nieznajomy. Wbrew przekonaniu, że jego żona nie mogłaby zrobić czegoś tak ohydnego, o co właśnie została oskarżona, zaczyna węszyć w tym kierunku. Ku swojej rozpaczy odnajduje rachunek wystawiony na nieistniejącą nazwę firmy. Dalej dokopuje się, że firma reprezentuje stronę Fake-A-Pregnancy.com.

The fake sonograms were on sale for $29.99. Glossy, matte, or even a transparency. There were fields so you could type in a doctor’s name, a hospital’s or clinic’s name, and the date of the ultrasound. You could choose your fetus’s gender or just the odds (“Male—80% certainty”), not to mention their ages, twins, you name it.

Dlaczego Corrine to zrobiła? Kim był nieznajomy i w jakim celu zdradził mu ten ukrywany przez dwa lata sekret? I co będzie dalej z ich rodziną? Czy będzie potrafił znowu jej zaufać i żyć normalnie, czyli jak do tej pory?

Żadna z tych odpowiedzi nie padnie, bo Corrine znika. Zostawia tylko dwa krótkie smsy, żeby dał jej trochę czasu, nie szukał jej, wszystko będzie okay. Adam oczywiście nie potrafi zostawić spraw swojemu własnemu biegowi i próbuje odnaleźć żonę. Ale ślad po niej zaginął, a w sprawę wkrótce włącza się policja. Kluczem do rozwiązania jest nieznajomy, który “sprzedał” mu nowinę o nieprawdziwej ciąży Corrine, ale o nim wiadomo jeszcze mniej. Zaczynają się poszukiwania i gonitwa za czymś, co z dnia na dzień okazuje się coraz bardziej niebezpieczne.

Secrets, [he] believed, were cancers. Secrets festered. Secrets ate away at your innards, leaving behind nothing but a flimsy husk.

“The Stranger” to kolejny świetny thriller Harlana Cobena. Miłośników jego książek na pewno nie trzeba będzie przekonywać. A tych, co jeszcze go nie znają? Spróbujcie, zobaczcie jak łatwo i przyjemnie czyta się Cobena, nawet w wersji oryginalnej. Powieść trzyma w napięciu, jest świetną rozrywką zarówno na ponure wieczory, jak i wylegiwanie na słonecznej plaży.


Słownik do książki TUTAJ J

Advertisements

11 thoughts on ““The Stranger” Harlan Coben

    1. “W głębi lasu” to jedna z moich ulubionych. Nie ma tam Mirona i Wina, ale też jest zajebiście 😉 Ciekawa jestem twoich wrażeń, więc czytaj szybko hehe 😀

      Like

    1. Mogę tylko zdradzić, że Adam i Corrine nie są jedynymi, którzy padli ofiarą żadnego głoszenia prawdy nieznajomego. Zdziwisz się, co jeszcze można znaleźć w Internecie 🙂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s