“What’s Left of Me”(“Co ze mnie zostało?) Kat Zhang

We saw our first specialist at six. Specialists who were a lot pushier than the guidance counselor. Specialists who did their little tests, asked their little questions, and charged their not-so-little fees. By the time our younger brothers reached settling age, Addie and I had been through two therapists and four types of medication, all trying to do what nature should have already done: Get rid of the recessive soul. Get rid of me.

What’s Left of Me, czyli Co ze mnie zostało, to pierwsza część młodzieżowej serii Kroniki Hybrydy, autorstwa Kat Zhang. Powieść ukaże się 21 października dzięki wydawnictwu Papierowy Księżyc.


Kat Zhang stworzyła alternatywną wizję Ameryki, w której przy bacznie strzeżonych granicach dorastają “nowi ludzie”. Każdy noworodek rodzi się z dwiema duszami. Coś jakby bliźnięta, tyle, że w jednym ciele. Dusze mogą się ze sobą komunikować, mają również funkcje motoryczne i naprzemiennie ich używają. Ale to zwykle trwa tylko do ok. 4 roku życia, aż jedna z dusz, ta silniejsza, przejmie kontrolę i sprawi, że ta druga zniknie. Nie zawsze się jednak ta staje. Niektóre dzieci mają problem z przejęciem kontroli i trzeba im pomóc farmakologicznie, lub operacyjnie pozbyć się jednej z nich.

Why aren’t they settling?

Settling. We tried to form the word in our five-year-old mouth, tasting it on our tongue. Set—Tull—Ling. We knew what it meant. Kind of. It meant one of us was supposed to take control. It meant the other was supposed to fade away. I know now that it means much, much more than that. But at five, Addie and I were still naive, still oblivious.

Dusze, (albo raczej osobne umysły) Addie i Evy nie mogły się ustatkować bardzo długo. Górna granica przejęcia kontroli przez jedną z nich to 10 lat. Po tym czasie dziecko kierowane jest do ośrodka, w którym “pomogą” mu w tym lekarze. Dziewczynki, zrozumiały, że jeśli im na to pozwolą, jedna z nich zniknie na zawsze, postanowiły przechytrzyć lekarzy. Eva, jako ta słabsza “zniknęła”, ale tylko na chwilę, żeby Addie pozytywnie przeszła wszystkie testy, po czym wróciła, jako dusza recesywna. Czyli stały się hybrydą, stworem nieakceptowanym w społeczeństwie, eksterminowanym. Od tej pory prowadza pozornie normalne życie, już tylko, jako Addie. Nikt nie może się dowiedzieć, że ich ciało nadal skrywa dwie dusze. Nikomu nie mogą zaufać.

I wanted life too badly. I refused to let go. I didn’t completely fade away. (…) My motor controls vanished, yes, but I remained, trapped in our head. Watching, listening, but paralyzed.

To właśnie Eva, skryta w ciele, oficjalnie należącym do Addie, na bieżąco opowiada nam ich historię, nie szczędząc żadnych detali, co do życia we dwie, problemów z tym wiązanych, ale też zalet, czyli siostrzanego wsparcia. Momentami jest bardzo schizofrenicznie, ale kiedy przyzwyczaicie się do narracji w pierwszej osobie, nietypowo – w liczbie mnogiej, czyta się naprawdę dobrze.

Co ze mnie zostało to dystopia, skierowana głownie do młodzieży, ale jak w moim przypadku, okazuje się, że może być bardzo przyjemna również dla starszych czytelników. To świetna przygodówka, okraszona dopracowanymi elementami “nowej” psychologii.

Kiedy zaczynałam czytać, trochę obawiałam się zawodu. Po tym jak zniechęciła mnie do młodzieżówek książka Starter Lissy Price, ostrożniej sięgam po tego typu publikacje. Jednak What’s Left of Me jest zupełnie inna. Nie ma w niej pustych, niezgrabnych dialogów, ani banalnego romansu w 5 minut. Widać, że autorka bardziej szanuje swoich czytelników i nie ucieka się do tanich chwytów. Dlatego też chętnie przeczytam kolejne części. Bardzo jestem ciekawa, co będzie się działo dalej z dziewczynami i ich nowymi przyjaciółmi.


Na zachętę, filmowa zapowiedź książki:

Advertisements

16 thoughts on ““What’s Left of Me”(“Co ze mnie zostało?) Kat Zhang

  1. Czytało się naprawdę przyjemnie, czego nie mogę powiedzieć o “Starterze”, który irytował mnie niemal na każdej stronie. Mam nadzieję, że tłumaczenie “Co se mnie zostało” da radę i po polsku też będzie tak dobrze 🙂 Najfajniejszy jest tu chyba aspekt psychologiczny zjawiska hybryd, jeśli lubisz takie tematy 🙂

   Like

 1. Ciekawy pomysł z tymi dwiema duszami w jednym ciele 🙂 W sumie też mam już dość młodzieżówek (często operują podobnymi schematami), ale ta mi wygląda na wartą uwagi. Poza tym jak zwykle trzymasz rękę na pulsie i przedstawiasz nam książki, które lada moment wejdą na polski rynek 🙂

  Like

  1. Pomysł bardzo mi przypasował, bo robi z młodzieżówki coś więcej niż puste romansidło. Książki dla młodzieży, niestety, często kojarzą mi się z taniochą, nad czym ubolewa. Ale tutaj tak nie jest. Jest ciekawy motyw z hybrydami, jak sobie radzą z problemem, skutki uboczne usunięcia jednej duszy za młodu, relacje z rówieśnikami, zaufanie, przyjaźń i odwaga. To na pewno nie jest coś na miarę The Hunger Games, ale ma potencjał. Może za parę lat Kat Zhang zaoferuje nam właśnie coś tak dużego.

   Tak, staram się śledzić, co się dzieje na rynku polskim i pisać wcześniej, o czymś co mnie zaciekawi, a niedługo ma się pojawić 🙂

   Liked by 1 person

   1. No i to Ci się chwali 🙂 Fajna sprawa! A po tę młodzieżówkę może sięgnę. Daję teraz kredyt zaufania Papierowemu Księżycowi, bo “Magiczne lata” mi się BARDZO podobały.

    Like

   1. Czytam raz na jakiś czas – jestem wielką fanką “The Hunger Games”, a także trylogii “Delirium”, którą Ci bardzo polecam, jeśli jej jeszcze nie poznałaś. 🙂

    Like

   2. O Delirium słyszałam i od dawna mam zamiar przeczytać. Ale skoro mówisz, że takie dobre to chyba zrobię to prędzej niż później 🙂
    Hunger Games to wiadomo 🙂 Dwa razy czytane, filmy obejrzane, czekam na ostatni 🙂

    Like

   3. Mi się bardzo podobało, przeczytałam całą trylogię i zastanawiam się nad opowiadaniami, które niedawno wyszły w Polsce.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s