„Fantastic Beasts and Where to Find Them” Newt Scamander, J.K. Rowling

Każdy szanujący się fan Harrego Pottera słyszał na pewno o książce Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. To pozycja autorstwa Newta Scamandra, o której wzmianki pojawiają się w kilku tomach przygód Pottera, gdyż stanowiła jedną z ważniejszych lektur szkolnych w Hogwartcie. Zarekomendowana przez Hagrida, gajowego i nauczyciela przedmiotu opieka nad magicznymi stworzeniami, w szkole magii jest lekturą, która na pewno pozostaje w pamięci.

Początkowo, myślałam, że Fantastic Beasts… to książka, która zaatakowała Harrego w Harry Potter i więzień Azkabanu. Proszę nie mylić tych dwóch pozycji. Agresywna książka, która da się otworzyć dopiero po pogłaskaniu jej po grzbiecie to The Monster Book of Monsters Edwardusa Lima.* Fantastic Beast po raz pierwszy pojawiło się w pierwszej części przygód Harrego i przejawiała się wiele razy później, głównie na kartach ze sławnymi czarodziejami, które kolekcjonowali Ron i Harry.

A tak pisze o niej we wstępie sam Albus Dumbledore: “No wizarding household is complete without a copy of Fantastic Beasts, well thumbed by the generations who have riffled its pages in search of the best way to rid the lawn of Horklumps, interpret the mournful cries of the Augurey, or cure their pet Puffskein of drinking out of the toilet.”


Podręcznik, a właściwie mini-encyklopedia została wydana w wersji specjalnie dla mugoli przez J.K. Rowling, a dochód ze sprzedaży przekazywany jest organizacji charytatywnej Comic Relief, podobnie, jak dwie pozostałe pozycje serii Hogwarts Library, czyli Quiddich przez wieki oraz opisywane przeze mnie w styczniu Baśnie Barda Beedl’a.

Książka, za pozwoleniem właściciela, czyli samego Harrego Pottera, zawiera nawet przedrukowane odręczne notatki. Jego oraz Rona, który zniszczył swój egzemplarz 😉 Muszę przyznać, że jakkolwiek jest to interesujący dodatek, to obaj chłopcy jawią się tutaj, niestety, jako secret bully. Na kartach podręcznika, co chwilę wymieniają hagridowe błędy i z jego pasji do magicznych zwierząt robią niebezpieczne i nieodpowiedzialne zajęcie. Może Hagrid nie był nigdy uosobieniem rozsądku, ale nie spodziewałam się, że to właśnie jego przyjaciele będą tak dokuczliwi. Szczerze mówiąc, mam nadzieję, że Hagrid nigdy nie dostanie podręcznika Harrego w swoje ręce, bo byłoby mu przykro, jak każdemu innemu zdradzonemu przyjacielowi.


Książka poza wstępem Albusa Dumbledore’a oraz krótkiej historii świadomości mugoli na temat magicznych zwierząt, zawiera alfabetyczna listę zwierząt, z krótkimi ich opisami (czasem schematycznymi rysunkami) i klasyfikacją według ministerstwa magii. Klasyfikacja ta (5-stopniowa) pomaga zrozumieć jak niebezpieczne sa niektóre okazy i jak się przed nimi strzec. Bywają takie, że jeden zwykły czarodziej nie da sobie z nimi rady, gdyż do ujarzmienia bestii potrzeba wyższej magii i kilku jej mistrzów. Z bardziej interesujących zwierzat opisanych tutaj to: acromantula, czyli ogromny gadający pająk, znienawidzona przez Rona (i przez mnie też), bazyliszek, chimera, doxy (mała gryząca wróżka), smok, jednorożec, feniks i wiele, wiele innych. To edukacja i zabawa w jednym, więc polecam zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Historię autora podręcznika i byłego ucznia Hogwartu, Newtona Artemisa Fido Scamandra (1897), całkiem niedawno postanowiono zekranizować, we współpracy z J.K. Rowling, która zgodziła się napisać scenariusz do filmu o tym samym tytule, co mini-encyklopedia. Adaptacja ma mieć trzy części, z czego pierwsza planowana jest na listopad 2016 roku, więc niestety, fani jeszcze muszą trochę poczekać. Wydarzenia obsadzone są na 70 lat przed epoką Harrego Pottera i Lorda Voldemorta. Bardzo jestem ciekawa świata magii sprzed wieku.

*http://www.kawerna.pl/aktualnosci/filmy/item/10585-obsada-spin-offu-harry-ego-pottera-powieksza-sie-o-kolejne-gwiazdy.html

Advertisements

23 thoughts on “„Fantastic Beasts and Where to Find Them” Newt Scamander, J.K. Rowling

 1. Lolanta, jesteś niesamowita. Jak nie wiem co czytać to jesteś dla mnie jak wyrocznia 🙂 Ponadto widzę iz Twój blog to juz nie tylko blog to dojrzała strona.
  W ramach tego mam dla Ciebie małą niespodziankę- pewne małe wyróżnienie i zaproszenie do małej blogowej zabawy, wszelkie informacje w poście na moim blogu.
  http://wp.me/p49VCv-jE

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Like

 2. Ja tylko Baśnie czytałam, ale obie pozostałe pozycje z uniwersu HP też bym chciała. A skoro bym chciała to pewnie i poczytam. I wciąż mam nadzieję, że kiedyś się ukaże książka Reety Skeeter The Life and Lies of Albus Dumbledor, bo chyba z całego uniwersum tę pozycję najbardzej bym chciała przeczytać…

  Like

   1. Ja czekam aż to napisze, bo jak czytałam ostatnią część HP, w której taka biografia Dumbledore’a się pojawia, to pomyślałam, że chciałabym to przeczytać. Więc skoro się Baśnie Barda Beedle’a, Magiczne zwierzęta oraz Quidditch przez wieki to pomyślałam, że i tę biografię powinna napisać. Zwłaszcza, że już HP są cytowane jej fragmenty 😉
    I wciąż czekam, aż to napisze 🙂

    Like

 3. jak mówi stare chińskie przysłowie, Harry Harry umyj gary.. 😉 chyba w koncu może przeczytam tę pierwszą część Harry’ego. w sumie mam całego w ebookach.. może pójdzie szybko? 😉

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s