“Fallen” Lia Mills – spotkanie autorskie

If you love someone and that person dies, all that love becomes a burden, a weight accumulating, pooling inside you, with nowhere to go. What do you do with it? Sometimes I tried to arrange it, stack it up on shelves – this aspect of Liam and that. Sometimes it gathered itself into a shape, a shadow, peeled itself off the ground and attached itself to my heel. It followed me and spoke, in Liam’s voice, words I’d memorized from his letters.


“Fallen” zostało zaproponowane mojej grupie dyskusyjnej w ramach akcji Belfast – Dublin. Two cities – one book, której przewodziły biblioteki publiczne obu miast. Celem akcji była promocja czytelnictwa, nawiązanie kontaktów pomiędzy miastami i oczywiście, promocja książki Lii Mills.

Tematyka pierwszej wojny światowej jest mi o wiele słabiej znana niż drugiej wojny. Może dlatego, że trochę rzadziej występuje w powieściach, w momencie druga wojna jest tak szeroko opisywana, że czasem trzeba sobie powiedzieć: dość, wybierz inny topik, poczytaj coś weselszego. Tu, autorka nie skupiła się na tym co się działo na świecie, ograniczyła się do samego Dublina. Jedno z najistotniejszych wydarzeń dla Irlandii stanowiło powstanie wielkanocne z 1916 roku, to ono stanowi tło powieści.

“Fallen” to dobra książka, ale nie z tych co zachwycają. Przynajmniej według mnie. Czy to tematyka, czy może styl? Właściwie, ani jednemu, ani drugiemu nie mam nic do zarzucenia, jednak… nie było między nami chemi.

Mimo wszystko chętnie wybrałam się na spotkanie autorskie z Lią Mills, które w sobotę 23 kwietnia zorganizowała moja ulubiona biblioteka w Belfaście.


Spotkanie rozpoczeło się o 10 rano poczęstunkiem, czyli tradycyjnie kawa, herbata i scones* oraz dyskusją w mniejszych grupach. Co chwilę tylko zerkalismy na ten prześmieszny fotel** ze zdjęcia, sprawdzając czy Lia nie pojawiła się magicznie, kiedy akurat nie patrzyliśmy. Już zaczynaliśmy się trochę nudzić, bo książkę omawialiśmy na początku tygodnia, przy okazji comiesięcznego spotkania klubu kiążki, a teraz była taka trochę wymuszona powtórka.

Nareszcie przyszła. Sympatyczna pani w średnim wieku oraz jej mąż z aparatem z ogromnym obiektywem, który, jak się pewnie domyślacie byl jednocześnie fotografem autorki, (a także asystentem, który potwierdzał np. daty).

Lia w kwadrans opowiedziała kilka słów na temat swojej najnowszej powieści, a potem był czas na pytania. Dowiedzieliśmy się wielu szczegołów dotyczacych bohaterów i co mi się najbardziej spodobało to to, że mówiliśmy o nich jakby istnieli naprawdę. Autorka nie mówiła o Katie, Hubim, czy Liamie jako o postaciach z książki, ale zupełnie jakby ich znała, jakby opisała życie dobrze jej znanych ludzi.

It’s all right for you. No one cares what you do in life, you only have to find someone to marry you.

Pisarka wspomniała również o tym, jak istotne były dla niej listy. Wiele godzin spędziła pisząc korespondencję między Katie a Liamem, lub Liamem i Izabelle. W powieści zawarła tylko niewielkie fragmenty tej części jej twórczości.

Rozmawialiśmy też trochę o rutynie jaką narzuca sobie przy pisaniu (albo jaką narzuca jej pisana właśnie książka;)) oraz o korzystaniu ze źrodeł.

Spotkanie uznaę za bardzo udane, a kto wie, może dzięki naszej grupie powstanie nowa książka, bo pytania i pomysły czytelników zainspirowały autorkę, która wyjęła notes i zaczęła notować 😉


*babeczki-bułeczki, czasem z rodzynkami albo kandyzowanymi wiśniami, jedzone z masłem lub dżemem – tłumaczę, bo w Polsce takich nie widziałam, a tu pojawiają się przy każdym mniejszym i większym wydarzeniu

**pomarańczowy fotel zazwyczaj używany jest przez bibliotekarki przy cotygodniowym storytelling dla maluchów

Advertisements

One thought on ““Fallen” Lia Mills – spotkanie autorskie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s