“Życie tak zwyczajne” Weronika Wierzchowska


Pięć kobiet, każda inna, choć łączy je jedno – pasja, zamiłowanie do nauczania. Na podstawie historii pewnego dziennika, (a dokładniej, jego tajemniczej okładki z wymiennym wnętrzem na zapiski), poznamy role nauczycielek na przestrzeni wieków. Czytelnik będzie miał szansę zaobserwować jak zmieniało się otoczenie edukatorów, jakie mieli obowiązki oraz zakres swobody ich wykonywania. Możemy porównać podejście ich samych do zawodu, a także odbiór, szacunek ich podopiecznych. Dla mnie, jako pedagoga i opiekuna to bardzo interesująca pozycja, bo pozwala spojrzeć z dystansu na pewne aspekty nauczania, choćby takie, że niezależnie od czasów, w jakich obecnie się znajdujemy, należy robić swoje i robić to jak najlepiej, żeby nigdy nie musieć sobie zarzucić, że zaniedbało się coś na drodze edukacji i rozwoju dzieci.

Wzruszyła ramionami. Nie czas teraz na rozmyślania o tym dziwaku, przed chwilą zrozumiała coś o wiele ważniejszego. Środowisko nauczycieli jest zupełnie inne niż to z czasów Pauliny. Dominującą postawą wśród jej kolegów jest pogarda. Pogardzają uczniami i sobą nawzajem. Nie mają najmniejszego szacunku dla młodzieży, nie interesuje ich pedagogika, ale wyłącznie intrygowanie, walka o awans i ustawianie sobie korzystnych godzin lekcji. Pilnują hierarchii i patrzą z góry na tych stojących niżej. Stażysta to śmieć, kontraktowy to wyrobnik, a ci mianowani i dyplomowani czują się jak szlachta i arystokracja. Do niższych rangą odnoszą się z niechęcią i lekceważeniem. Podkreślają swoją przewagę, intrygują, zawiązują przymierza.

Weronika Wierzchowska, autorka książki “Życie tak zwyczajne”, w swojej najnowszej książce pokazała życie nauczycielki na przestrzeni wieków. Przedstawiła kobiety, które robiły coś niezwykłego, które narażały siebie, żeby dać młodzieży odpowiednie wykształcenie, nie postrzegały tego, co robiły, jako coś niezwykłego, czy choćby godnego pochwał. Robiły to, co uważały za słuszne. Dobrze wykonywały swoją pracę, często robiąc wiele ponad to. To pracoholiczki, które całe swoje życie poświęcają pracy..

Gorzko pisze Weronika Wierzchowska o pracy nauczyciela. Zauważa jak bardzo zmienił się odbiór społeczny tego zawodu, dorzuca łyżkę dziegciu w postaci, hmm, jakby to najdelikatniej powiedzieć: krnąbrnych uczniów. Można gdybać nad przyczyną tych zmian, ale według mnie (o czym autorka też wspominała), błąd tkwi w samej edukacji nauczycieli, a przede wszystkim praktyce, która nawet na studiach pedagogicznych jest bliska zeru. Młodzi nauczyciele, czy to konkretnego przedmiotu, czy wychowawcy, rzucani są na zbyt głęboką wodę, a brak umiejętności dyskwalifikuje ich od razu w oczach podopiecznych. Młodzież, szczególnie gimnazjalna oraz licealna widzi to i wykorzystuje na swoją korzyść.

A przecież kiedyś było inaczej. Nauczyciele jako inteligencja cieszyli się szacunkiem i poważaniem. Zawód był ważny i społecznie akceptowany. Teraz belfrowie zarabiali grosze, a wszyscy mieli ich w nosie. Nastąpiła degradacja zawodu zarówno w oczach społeczeństwa, jak i samych nauczycieli. Nic dziwnego, że sami stracili szacunek do swojej pracy, do siebie nawzajem i do uczniów.

Powieść czytałam z wielkim zainteresowaniem, przeszkadzał mi jedynie brak stylizacji języka. Całość napisana jest językiem współczesnym, a moim zdaniem, książka zyskałaby wiele, gdyby bohaterowie np. z XIX wieku mówili bardziej w stylu okresu, z którego pochodzą. Pozwoliłoby to mocniej wczuć się w daną epokę. Nie zubożało to jednak mocno ani treści, ani klimatu i nadal czytało się bardzo przyjemnie.

wero

Powieść “Życie tak zwyczajne” Weroniki Wierzchowskiej polecam głównie paniom w każdym wieku oraz nauczycielom i opiekunom, niezależnie od płci. Tym, którzy lubią elementy historyczne i których ciekawi temat edukacji na przestrzeni wieków. To lekka książka z wciągającą fabułą, niewymagająca mocnego zaangażowania, w sam raz na podróż, czy do poduszki.

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.


Advertisements

One thought on ““Życie tak zwyczajne” Weronika Wierzchowska

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s