“Home” (Myron Bolitar #11) Harlan Coben

kumpel. Win zniknął na jakiś czas. Nikt nic o nim nie wiedział, nikt nie słyszał, nawet jego najlepszy przyjaciel. Ale Myron wiedział, że przyjaciel prędzej czy później się odezwie…

I miał rację. Win zadzwonił do niego w krytycznej sytuacji, kiedy potrzebował pomocy najbardziej zaufanej osoby. Wkrótce po tym, jak zabił dwie osoby. W samoobronie oczywiście. I cudzoobronie. Stało się to w Londynie, na słynnej stacji King Cross, w zaułku, gdzie młodociane męskie prostytutki spotykają się ze swoimi klientami. Zdziwieni? Znając Wina pewnie nie. Nie dlatego, że ktoś by go podejrzewał o wynajem jednego z chłopców, ale dlatego, że Win, podobnie jak Myron, cierpi syndrom obrony uciemiężonych i kiedy widzi, że komuś dzieje się krzywda, nie potrafi przejść obojętnie. Tym razem chodziło jednak o bardziej osobistą sprawę. 10 lat temu, w wieku 6 lat, porwani zostali dwaj chłopcy. Jednym z nich, był Rhys, synek kuzynki Wina. To właśnie jego i Patricka, drugiego z chłopców poszukiwał w Londynie Windsor Horne Lockwood III.


Tym razem nie będzie tak łatwo. Coben mocno zakręcił historię, żeby czytelnik mógł się trochę pogłowić nad tym, co tak naprawdę wydarzyło się przed 10 laty. Wskazówki ujawnia stopniowo i bardzo oszczędnie, więc nie spodziewajcie się, że na koniec padną z waszych słów słowa: “ja wiedziałem/łam od razu”. Autor długo kazał czekać na kolejną część serii, bo poprzednia “Live Wire” wydana została w 2011 roku. Wraca jednak w świetnym stylu, nie będziecie zawiedzeni “Home”.

Dodatkowe plusy: narracja Wina. Zaczyna się od niej i kończy się podobnie. Przyzwyczajeni do tego, że historię opowiada się z punktu widzenia Myrona początkowo mamy wrażenie, że to on mówi z pierwszych kart powieści. Ale Ci, którzy znają obu panów szybko zorientują się, z kim mają do czynienia.

Genialnym posunięciem było połączenie dwóch serii: Myrona Bolitara oraz Mike’a Bolitara, jego bratanka. Jeśli nie czytaliście jeszcze o Mike’u to chyba czas to nadrobić (wszystkie trzy części są już dostępne w polskim przekładzie). Seria skierowana jest do młodszych czytelników, ale możecie śmiało czytać, nawet, jeśli wyszliście już poza wiek dojrzewania. Ja bawiłam się przy nich bardzo dobrze. Mike’a spotykamy w “Home”, bo od niedawna jest nieodłączną częścią życia Myrona. Sam ma pewną smykałkę detektywistyczną, a ponieważ sprawa, nad którą pracuje obecnie jego wujek dotyczy nastolatków, wraz z przyjaciółmi postanawia mu pomoc.

Tak. Harlan Coben, “mój” Harlan Coben, powrócił. Śledzę na bieżąco twórczość pisarza, a przy kilku ostatnich jego powieściach trochę się zawiodłam. Przy “Missing You” marudziłam, że owszem, dobra, ale nie porywa, “The Stranger” było dużo lepiej, ale to jeszcze nie to, przy ostatniej, “Fool Me Once” znów za to słabiej. Ale już “Home” daje nam wielki comeback tego, co w jego książkach lubię najbardziej: świetną historię, genialny twist, akcję, napięcie do końca, strach, humor. Czyli po prostu Myron i Win wrócili!

pixteller-design-0e6dca468d3df37a

Mój ulubiony  fragment “Home” dotyczy Zorry, który od czasu do czasu robi za sidekick Myrona:

Zorra’s real name iz Shlomo Avrahaim. He is former Mossad and a cross-dresser, or whatever the appropriate term is for a man who likes to dress as a woman. I have known many cross-dressers in my time. Many are quite attractive and feminine in appearane. Zorra is neither. His beard is heavy as his accent. He does not manscape in the brow area, so both appear to be hairy caterpillars with no interest in turning into butterfly. His knuckels could best be described as midtransition werewolf. His curly red wig looks like something he stole from Bette Midler’s show trunk in 1978. He wears stilletto  heels, literally, as in an actual bladeis sheathed in the heel.

4 thoughts on ““Home” (Myron Bolitar #11) Harlan Coben

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s