“Na glinianych nogach” (Świat Dysku #19) Terry Pratchett

Któż nie chciałby wstąpić do straży Ankh-Morpork? Tu nie ma ograniczeń. Mamy trolla, krasnoludy, ludzi, Nobbiego, a nawet wilkołaka. Choć praca jest dość trudna, to przynajmniej stała, bo w tym mieście zawsze dzieje się coś podejrzanego.

Komendant Samuel Vimes ma nową rozrywkę. Odkąd straż się rozrasta, a on poślubił najbogatszą damę w mieście (lady Sybil jest znanym i szanowanym hodowcą smoków), stawka za jego głowę wzrosła. Gildia Skrytobójców wciąż ma nadzieję, że uda im się go przechytrzyć, jednak Vimes nadal zdaje się być od nich sprytniejszy. Jak długo utrzyma się ten stan rzeczy?

“― Mamy gościa, sir. – Sierżant zerknął znacząco na ławę w głównej sali. – Przyszedł w sprawie posady dla alchemika.

Krasnolud uśmiechnął się nerwowo.

― Dobrze – rzucił Vimes. – Przyjmę go w swoim gabinecie. – Wyjął spod płaszcza sakiewkę skrytobójcy. – Wpłać to na Fundusz Wdów i Sierot, Fred, dobrze?

― Jasne. O… dobra robota, sir. Jeszcze parę takich wpłat, a będziemy mogli sobie pozwolić na nowe wdowy.”

Na domiar złego ktoś próbuje zamordować lorda Vetinariego. W sumie nic nowego, patrycjusz niejednemu zalazł za skórę. Z tą różnicą, że tym razem prawie się to udało. Vetinari jest bardzo osłabiony, a Vimes, mimo ochrony, jaką nałożył na zamek i nowych metod detektywistycznych ma trudności z rozwiązaniem zagadki: kto i jak?


“Ludzie patrzą z góry na takie rzeczy jak geografia czy meteorologia nie tylko dlatego, że stoją na jednej i są moczeni przez drugą. Obie nie wyglądają na prawdziwe nauki. Ale geografia to tylko fizyka, spowolniona i z kilkoma wetkniętymi w nią drzewami, a meteorologia pełna jest oszałamiająco modnego chaosu i złożoności. Natomiast lato nie jest tylko czasem. Jest również miejscem. Lato jest ruchliwą istotą, która na ziemię lubi przenosić się na południe.”

“Na glinianych nogach” (“Feet of Clay”) Terrego Pratchetta to trzeci z kolei tom Świata Dysku wydany w prenumeracie Prószyński i S-ka oraz Edipress, a dziewiętnasty w serii. I tym razem straż stara się rozwikłać kilka zagadek, a rolę przewodnią powieści Terry powierzył golemom. Jeśli jeszcze nie poznaliście tych sympatycznych, hmm, stworzeń, to może i lepiej. Z “Feet of Clay” dowiecie się skąd się wzięły, jak działają i dlaczego.

Poza tym w tym tomie:

  • jak rozpoznać żeńskiego krasnoluda,
  • z jakimi problemami styka się wilkołak każdego dnia,
  • czym charakteryzuje się krasnoludzki chleb bojowy,
  • w jaki sposób tworzy się herby rodowe,
  • oraz jakim cudem Nobby Nobbs znalazł się wśród śmietanki towarzyskiej Ankh-Morpork.

Terry Pratchett nigdy nie zawodzi. Przy lekturze “Na glinianych nogach” będziecie cieszyć się jak dzieci z kolejnych dowcipów, raczyć mądrością autora i dziwić jego spostrzegawczością oraz zdolnością ubierania wszystkiego w zrozumiałe dla innych słowa.


“Vetinari oswoił Ankh-Morpork. Wytresował je jak psa. Wziął drobnego padlinożercę spośród innych padlinożerców, wydłużył mu zęby, wzmocnił szczęki, rozbudował mięśnie, ponabijał ćwiekami obrożę i karmił krwistymi stekami, a potem wycelował nim w gardło świata.

Zebrał wszystkie gangi i walczące grupy, i pokazał, że mały kawałek tortu regularnie lepszy jest od dużego kawałka z wbitym sztyletem. Że lepiej brać mniejszy kawałek, ale powiększyć tort.”

Więcej o Terrym Pratchetcie i jego książkach przeczytacie TUTAJ.

Advertisements

2 thoughts on ““Na glinianych nogach” (Świat Dysku #19) Terry Pratchett

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s