“Fotograf” Garance Le Caisne

Złości mnie, że wiedząc, co się dzieje w Syrii, a świat zamyka oczy, twierdząc, że to nie jego sprawa. Niektóre kraje, przyjmują przynajmniej niewielką liczbę uchodźców, (a przecież każda osoba się liczy), żeby uspokoić własne sumienia. Najwyraźniej Polska takiego sumienia nie ma, bo nawet na to się nie decyduje. Uchodźcy to problem dla kraju, to prawda. Przecież trzeba im zapewnić miejsce zamieszkania, opiekę, tłumaczy, potem pracę… Ale nie jest to problem, którego nie dalibyśmy rady udźwignąć. Historia niczego nas nie nauczyła?


Cezar pochodzi z Syrii. Widział to wszystko na własne oczy. W pewnym momencie okrucieństwo, z jakim się spotykał było nie do wytrzymania. Wtedy patrzył już tylko przez obiektyw aparatu. Bo Cezar był fotografem żandarmerii wojskowej syryjskiego reżimy Baszara al-Assada. Dokumentował ciała zabitych, torturowanych, zagłodzonych na śmierć. Ryzykując życie zarówno swoje, jak i własnej rodziny kopiował całe masy zdjęć, by mieć dowód tego, co się dzieje i przekazać je dalej. Obecnie ukrywa się, jest bardzo ważnym świadkiem. Cezar to pseudonim.

Terroryści z Państwa Islamskiego eksponują dziś z dumą swoje barbarzyństwo w mediach społęcznościowych, natomiast państwo syryjskie ukrywa swoje zbrodnie w ciemnych lochach i w mroku cel. Żaden człowiek spośród tych, którzy widzieli to wszystko od środka, nie dostarczył nigdy dowodów na istnienie syryjskiej machiny śmierci. Cezar tego dokonał. A zdjęcia i dokumenty, które zdobył, stanowią przerażające świadectwo.


“Fotograf” francuskiej dziennikarki Garance Le Caisne to książka dla ludzi o mocnych nerwach. Jeszcze mocniejsze musicie mieć, jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia. W książce ich nie ma, ale znajdziecie je ogólnodostępne w Internecie, np. na tych stronach:

https://www.hrw.org/news/2015/12/16/syria-stories-behind-photos-killed-detainees

https://www.theguardian.com/world/2015/oct/01/they-were-torturing-to-kill-inside-syrias-death-machine-caesar

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3257299/New-book-reveals-grotesque-torture-murder-meted-Syrian-dictator-Assad-man-Russia-s-Putin-helping-power.html

Liczba ofiar rosła – zwłaszcza od 2012 roku. Nie mieliśmy chwili wytchnienia. Przełożony ciągle na nas krzyczał: “Dlaczego jeszcze nie skończyliście?! Jest coraz więcej ciał! Szybciej!”. Uważał, że się ociągamy, ale my po prostu nie byliśmy w stanie szybciej pracować. Pojawiało się więcej ciał, a nas było coraz mniej, bo niektórzy żołnierze dezerterowali. Pod koniec w garażu, na terenie szpitala w Mezzeh, gromadziły się wysokie stosy zwłok.

Ciała leżały na słońcu, w upale, i zaczynały się rozkładać – zwłaszcza kiedy zostawiono je na dłużej niż na dwa dni. Nawet żołnierze nie chcieli ich dotykać, przesuwali je czubkiem buta, nie okazując im żadnego szacunku.”


Książkę czytałam na raty. Powyższych linków jeszcze w całości nie przeczytałam. Zbyt duża dawka okrucieństwa, jak dla mnie. Czy możecie sobie wyobrazić, że Ci ludzie stykają się z tym codziennie? Potrzeba tak zwanej makabry w powieściach kryminalnych, czy thrillerach jest zupełnie normalna, ale odrealniona. Tutaj jednak jest to prawdziwe i zupełnie nie do zniesienia. A wszystko potęguje świadomość, że to się dzieje tutaj, zaraz, aktualnie i obok.

W Syrii, w sercu machiny władzy, nikt nikomu nie ufa. Ten, kto wykonuje rozkazy, musi nieustannie udowadniać, że zostały one dobrze wykonane.

(…)

To tajemnica – ale tajemnica precyzyjnie zarejestrowana i skatalogowana.

Nie potrafię sobie w pełni wyobrazić jak to jest być niechcianym. Nigdzie! Bo we własnym kraju grozi ci śmierć w męczarniach, a wszelkie inne przerzucają sobie ciebie jak gorący ziemniak. Ja sama może i nie rozumiem polityki, ale rozumiem ludzkie cierpienie.


O Cezarze i o książce o nim po raz pierwszy przeczytałam u Diany z bloga Bardziej lubię książki niż ludzi. Zajrzyjcie do niej, bo tam zawsze znajdziecie dobre książki.

3 thoughts on ““Fotograf” Garance Le Caisne

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s