Kristin Hannah “Słowik” (audiobook)

Jeśli ta książka nie miałaby tytułu “Słowik”, Kristin Hannah z wielkim powodzeniem mogłaby ją nazwać “Siostry”, choć nie tylko one są tematem “Słowika”.


Opowieści o książkowych siostrach najczęściej pokazują więź miedzy nimi, to zwykle pochwała relacji, niezwykłej przyjaźni, jaka może się zrodzić między dwiema spokrewnionymi kobietami, przez lata żyjącymi pod tym samym dachem. I takie historie uwielbiam, bo sama mam najwspanialszą siostrę, jaką mogłabym sobie wymarzyć, która jest moją przyjaciółką i na którą zawsze mogę liczyć. Tym razem w powieści było jednak inaczej…

Isabelle i Vianne niewiele mają ze sobą wspólnego poza rodzicami. Vianne jest dużo starsza, spokojna, zamknięta w sobie. To dorosła kobieta z dzieckiem pod opieką oraz mężem na froncie. Isabelle jest porywcza, mówi co myśli, żywiołowa i nierozważna, ale przy tym też bardzo szczera. Nie potrafi znieść, kiedy komuś dzieje się krzywda i reaguje automatycznie, bez zastanowienia. Przez prawie 5 lat wojny będziemy obserwować, jak zmieniły się obie kobiety, jak bardzo każda zaczęła przypominać tą drugą…

Dziewczyny nie miały różowego dzieciństwa. Po śmierci matki wychowywał je ojciec, a właściwie nie wychowywał… Vianne szybko wyszła za mąż, a Isabelle, cóż… Isabelle była niewygodna dla ojca, który coraz więcej popijał, więc wysyłał ją do szkół z internatem. Wraz ze swoim ostrym charakterkiem, nastolatka nie potrafiła długo zagrzać miejsca w żadnej z nich, a kiedy wróciła do ojca, ten ją odtrącił. Siostra również nie okazała się zbyt pomocna, przeżywała własne problemy, a roztrzepana siostra nie była dla niej wygodnym dodatkiem.

Wszystko się zmieniło wraz z wybuchem wojny. Francja nie spodziewała się takich represji ze strony hitlerowców, a jednak stało się. Isabelle udało się okiełznać własny temperament i dołączyć do ruchu oporu. Przyjąwszy pseudonim “Słowik”, przeprowadzała angielskich lotników przez granicę. Vianne zaś prowadziła własną wojnę o przetrwanie oraz ochronę córeczki, w domu, w którym stacjonował niemiecki oficer.

Losy obu kobiet potoczyły się dość dla nich niespodziewanie. Szczególnie dla Vianne, wiecznie przestraszonej konformistki, która staje przed wyborami, o których nie śniła nawet w najśmielszych wyobrażeniach. Ale tych szczegółów już Wam nie zdradzę, bo bardzo bym chciała żebyście sami przeczytali tę książkę. A jeszcze lepiej, jak posłuchacie audiobooka w wykonaniu Danuty Stenki, która absolutnie skradła mi serce swoim głosem. Według mnie pasował idealnie do tego typu słuchowiska, a aktorka nadała postaciom takiego wyrazu i charakterystycznej narracji, że podczas słuchania nie miało się wątpliwości, której z sióstr dotyczy dany fragment.

Ten audiobook nie ma prawa nudzić, choć jest przecież dość długi, prawie 20 godzin. I choć słuchałam go z przerwami przez półtora miesiąca, wcale nie miałam ochoty rozstawać się z bohaterami. Niezwykłe losy Słowika i jej siostry towarzyszyły mi podczas kąpieli (tak, tak, słuchanie audiobooków w wannie to moje odkrycie roku ;)), w trakcie gotowania i sprzątania, a czasem nawet na przerwie w pracy, gdy nikogo nie było w pobliżu.

Bardzo polecam, jeśli lubicie powieści historyczne, ale także z nutką romansu. No właśnie, romans… bo ja się początkowo broniłam przed tą książką obawiając się nudnego “tego samego” z naciskiem na nieszczęśliwą miłość. Okazało się, że niepotrzebnie, bo odrobina romansu, owszem jest, ale nie dominuje on całej historii i jest jakby szczyptą normalności w okrutnym czasie wojny.

Dodatkowym atutem niech będzie, że “Słowik” inspirowany jest prawdziwą historią belgijskiej działaczki ruchu oporu Andrée de Jongh, która zorganizowała siatkę przerzutową dla zbiegłych jeńców. Wątek Słowika jest oczywiście przepisany od nowa, jednak wiele w nim faktów z historii drugiej wojny światowej, które mogą być wartościowe dla zainteresowanych tym okresem.6 thoughts on “Kristin Hannah “Słowik” (audiobook)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s