Anne Brontë „The Tenant of Wildfell Hall”

Kiedy Helen Graham wprowadza się do Wildfell Hall, okolica zawrzała. Nic dziwnego, że wszyscy chcą ją poznać. Jedna perełka pośród letniej nudy potrafi wzbogacić spotkania towarzyskie na wiele tygodni. Pod pretekstem sąsiedzkiej uprzejmość naprzykrzają się młodej kobiecie, by za wszelka cenę dowiedzieć się o niej czegoś więcej, a potem zabłysnąć informacją w towarzystwie, podczas niekończących się wieczorków, herbatek, czy balów.

‘Of course, my dear. Poor thing! How lonely she must feel!’ ‘And pray, be quick about it; and mind you bring me word how much sugar she puts in her tea, and what sort of caps and aprons she wears, and all about it; for I don’t know how I can live till I know,’ said Fergus, very gravely.

Ale Helen nie jest zbyt skora do rozmowy. Zdradziła jedynie, że ma synka, a jej mąż umarł, toteż przeniosła się do majątku Wildfell Hall wraz ze służącą i jakiś czas tu zagości. Nie ukrywa, że ceni sobie ciszę i spokój, ale mieszkańcy okolic przecież lepiej wiedzą, co jest dobre dla młodej wdowy.


“The Tenant of Wildfell Hall” Anne Brontë było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Kiedy bibliotekarka oznajmiła, że to właśnie ta powieść będzie naszą kolejną pozycją dla klubu książki, nie byłam zadowolona. Spodziewałam się kolejnej Jane Austen, za którą jak wiecie, nie przepadam (choć bardzo się starałam polubić), ale ku mojemu zdziwieniu powieść siostry Brontë bardzo mi się spodobała. Najpierw zachwyciły mnie opisy postaci, potem lekki dowcip w rozmowach (to później się trochę zatarło, było więcej powagi), a w końcu i cała historia, sposób w jaki jest napisana, tematy, jakie porusza.

‘Is he so mischievous?’ asked my mother, considerably shocked.

‘No,’ replied the lady, sadly smiling, as she stroked the wavy locks of her son, who was seated on a low stool at her feet; ‘but he is my only treasure, and I am his only friend: so we don’t like to be separated.’

‘But, my dear, I call that doting,’ said my plain-spoken parent. ‘You should try to suppress such foolish fondness, as well to save your son from ruin as yourself from ridicule.’

‘Ruin! Mrs. Markham!’

‘Yes; it is spoiling the child. Even at his age, he ought not to be always tied to his mother’s apron-string; he should learn to be ashamed of it.’

‘Mrs. Markham, I beg you will not say such things, in his presence, at least. I trust my son will never be ashamed to love his mother!’ said Mrs. Graham, with a serious energy that startled the company.

Powieść nie pozostawia czytelnika obojętnym, i choć może nie każe przywiązywać się mocno do jej bohaterów, to na pewno sprawia, że martwimy się o ich los, ciekawi jesteśmy, co się z nimi dzieje, gdy znikają na chwilę z horyzontu. Helen opowiada swoją historię za pomocą pamiętników, które pisała przez lata małżeństwa i tuż przez poznaniem męża. Zawiera szczegółowe opisy życia pierwszej połowy XIX wieku, sposób patrzenia na śwat i małżeństwo. Zaskakuje szczerością, zachęca do zgłębiania tematu.

Tematyka była dość pionierska, bo alkoholizm w rodzinie, walka o niezależność kobiet, wychowywanie dzieci to nie były zagadnienia, którymi nie zajmowano się, na co dzień. Uznana za jedną pierwszych powieści feministycznych zyskała rozgłos i sławę.

To była moja pierwsza książka Anne Brontë (wcześniej czytałam tylko dzieła jej Emily i Charlotte), ale na tyle dobra, według mnie, że zapragnęłam poznać więcej. Anne Brontë niestety napisała tylko dwie powieści, “Lokatorkę z Wildfell Hall” i “Agnes Gray”, która zawiera elementy biograficzne autorki.

tenant2

 

Powieść dostępna jest w oryginale w wersji elektronicznej oraz audio za darmo.

Advertisements

One thought on “Anne Brontë „The Tenant of Wildfell Hall”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s