Luty 2018 – podsumowanie

Luty to zawsze taki szalony miesiąc, nie dość, że krótszy od przeciętnego miesiąca o 2 dni to jeszcze tyle w nim się dzieje. To mój miesiąc urodzinowy, więc w przypływie jakiejś nieodgadnionej energii rzucam się na wszelkie możliwe aktywności, organizuję się w jakieś kursy, spotkania, prelekcje, wolontariat.. A kiedy już po tych 4 intensywnych tygodniach czuję, że opadam z sił, zamiast spokojnie, stopniowo wycofać się ze zobowiązań zawsze jakoś spektakularnie gruchnę o ziemię bezsilna. Oo, już czuję, choróbstwo mnie bierze. Ale przecież jeszcze nie mogę się poddać, bo jeszcze joga we wtorek, hiszpański w środę, szkolenie w czwartek… (piszę to w poniedziałek 26 lutego). Na dodatek właśnie obchodzimy Word Book Day, a że wszyscy w pracy wiedzą, że książki to mój konik, to muszę być obecna, żeby zorganizować pracowym dzieciakom wszelkie atrakcje z tym związane.

Także teges… w tym miesiącu nie było wiele recenzji, za to lektur nawet dość sporo.


Skończyłam zaczęte jeszcze w styczniu: audiobook Mario Puzo “Sycylijczyk” oraz ebooka Katarzyny Bondy “Lampiony”. Wbrew narzekaniom innych czytelników na temat pani Bondy, trzecią część Żywiołów Saszy Załuskiej czytało mi się całkiem nieźle. Właściwie to pokuszę się nawet o bardzo dobrze, bo wciągało, momentami zaskakiwało, a tego właśnie oczekiwałam. I nie było tego przegadania, jak w przypadku serii z Hubertem. Tak, lubię serię o Saszy, choć nie pozostaje ona bez wad.

Zaskoczenia nie było przy Wojciechu Chmielarzu i jego najnowszej powieści “Cienie”. Uwielbiam serię o komisarzy Mortce, a i tym razem, jak się okazało mogłam cieszyć się książką w pełni, klnąc na cholernego Kochana, bać się gangsterów (choć tu gangsterka jest trochę “udomowiona” ;)), kibicować Jakubowi i poznawać lepiej Suchą, którą, przyznam, zaczynam lubić nawet bardziej niż jej partnera.

Kolejna bardzo dobra pozycja w tym miesiącu to Dennis Lehane “Pokochać noc” od Prószyński i S-ka. Poza tym, że nie do końca rozumiem tłumaczenie tytułu (oryginalnie “Since we fell”), to jest to prześwietna powieść. Coś, co zdawało się początkowo, że będzie obyczajówką przerodziło się w całkiem niezłą intrygę z elementem romansowym.

Ten miesiąc obfitował w dobre książki, nie mogę też narzekać na lutową klubową lekturę. Bibliotekarka wybrała dla nas Jonathan Coe “What a Carve up!”. Jedyna, która doczekała się recenzji w tym miesiącu, a przeczytacie o niej TUTAJ.

Na sam koniec było non-fiction, świeżynka Krytyki Politycznej “Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” Artura Nowaka i Małgorzaty Szewczyk-Nowak. Są to relacje ofiar księży pedofilów opatrzone komentarzem autorów i kilku autorytetów w tym temacie. Ciekawe, choć momentami ciężkie, ze względu na tematykę.

Ale, ale… nie obyło się również bez książek słuchanych. Były trzy: “Ojciec Goriot” Honore de Balzaca (wolnelektury.pl), “Skrzydlata trumna” (Maciejewki) Marcina Wrońskiego oraz “Harry Potter and Philosopher’s Stone” J.K. Rowling. Ta ostatnia zdecydowanie wygrywa. Harrego słucha się absolutnie przecudownie, czytany przez Stephena Fry’a na nowo zabiera czytelnika w magiczny świat. Bardzo, bardzo polecam, a sama już zaczęłam drugi tom.

 

A z nowości na półkach:

(Same po angielsku i i wszystkie z Charity Shops w okolicy.)

Zadie Smith “The Autograph Man”

Chigozie Obioma “The Fisherman”

Fannie Flag “Welcome to the World, Baby Girl!”

Salman Rushdie “The Moor’s Last Sigh”

Paul Beatty “The Sellout”

Advertisements

4 thoughts on “Luty 2018 – podsumowanie

  1. Mnie się “Lampiony” podobały bardzo 🙂 Narzekałam najbardziej na “Pochłaniacza”, a im dalej, tym lepiej, i już naprawdę nie mogę się doczekać “Czerwonego pająka”!

    Like

    1. Ja nie należę do wielkich fanów Lehana, przypuszczam, że komuś kto go dobrze zna i bardzo lubi ta książka może nie pasować, bo jest inna. Mi się podobało 😃

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s