Peter V. Brett “The Painted Man”

Trzy życia. Toczą się w równoległym czasie, w tej samej rzeczywistości. Ich przebieg różni się, a każda z osób jest charakterystyczna i niepowtarzalna. Ich drogi stykają się dopiero na końcu książki.* W jakich okolicznościach? To już bedziecie musieli sprawdzić sami.

Arlen – chłopiec niezwykle odważny, pełen wściekłości na świat i ludzi, którzy chcą go zamknąć w społecznych ramach i bronią mu podejmowania własnych decyzji. Chłopak, który gardzi tchórzostwem i za wszelka cenę chce zmieniać świat. Do celu dąży przez naukę, praktykę oraz wytrwałość. Opis jego życia to jedna z najbardziej fascynujących historii, jakie ostatnio czytałam.

Leesha – przeciwstawiła się władczej okrutnej matce, postawiła się społeczeństwu, zrywając zaręczyny, a tym samym plując na przyjęte zwyczaje i zasady. Ale żyje w zgodzie z sobą samą, a to dla niej najważniejsze. To i pomaganie innym, bo Leesha, pod okiem stareńkiej mentorki Bruny, uczy się na zielarkę. W swojej nowej roli sprawdza się wprost wyśmienicie, a gdy los popycha ją w wielki świat, wciąż nie odrzuca własnych zasad by się dopasować, dalej sama dyktuje warunki. Aż do pewnego momentu…

Rojer – kiedy stracił rodzinę w wieku lat trzech, przygarnął go wędrowny ministreal. Rojer niewiele pamięta z poprzedniego życia, całą jego rodzinę zabiły demony, które dziesiątkują ludzkość od wieków. Od tamtego momentu uczy się fachu od swojego mistrza, wędrując wraz z nim po świecie.


Peter V. Brett “The Painted Man” jest jedną z najciekawszych powieści fantastycznych, jakie było mi dane czytać w ostatnich latach. Świat, jaki stworzył autor przeraża, fascynuje, nie pozwala się oderwać. To jedna z tych książek, co do których najchętniej zarwałbyś nockę, albo jeszcze lepiej, wziął urlop, żeby móc spokojnie skończyć. Jeśli zamierzać czytać pierwszą część, od razu zaopatrz się w kolejne – będą Ci potrzebne 😉

*W Polsce “The Painted Man” (“Malowany człowiek”) wydała Fabryka Słów, niestety, każda część wydana jest w dwóch tomach, czyli trójka bohaterów spotka się dopiero w drugim tomie. Doprawdy, nie było takiej potrzeby, powieść nie jest aż tak gruba (544 strony w wydaniu angielskim).

5 thoughts on “Peter V. Brett “The Painted Man”

 1. Fabryka Słów bardzo chciała zarobić na polskim czytelniku.
  Mam nadzieję że zabierasz się już za Pustynną Włócznię..najciekawszą wg mnie część 🙂
  Jak niestety już kończę przygodę z Wybawicielem (maly spoiler) 😉 bo czytam już ostatnią część.
  Czeka Cię świetna przygoda ..taka rada..miej pod ręką jakiś prowiant bo się nie odezwiesz od lektury 😉

  Liked by 1 person

  1. Haha, zwykle już nie szamam do lektury, bo najczęściej czytam wieczorami 🙂 W planie kilka innych książek do bookclubów itp, ale potem lecę po kolejne części, albo zamówię na Amazonie.
   Z tą Fabryką Słów… ja rozumiem, jak to są takie grubasy jak np. Imię wiatru, czy Strach mędrca Rothfussa, ale 500 stron to nie jest tragedia, można wydac w jednym tomie.
   Dzieki za polecenie :* :*
   Aaa, a czy ja Ci mówiłam, że w tą niedzielę jadę do Dublina na spotkanie z Neilem Gaimanem? 🙂

   Liked by 1 person

 2. hehe dziewie się że wydają to w tylu tomach, ale wiadomo wydawca może sobie wtedy podciągnąć liczbę publikowanych książek, ale Ci powiem, że abstrahując od tego książkę mam na czytniku od jakiegoś długiego czasu.. i myślę, że niedługo po nią sięgnę.. gdyż takie tematy są dobrymi przerywnikami w lekturach kryminalno-thrillerowych 🙂

  Liked by 1 person

  1. Nie jest to zbyt fajna praktyka jeśli chodzi o dobro czytelnika :/ Argumenty: Bo wygodniej się czyta – zupełnie do mnie nie przemawiają. Zabieraj się, zabieraj, to świetna odskocznia od wszystkiego 🙂

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s