Aneta Jadowska “Dziewczyna z Dzielnicy Cudów”

Berserkw sagach nordyckich: wojownik mający opinię niezwyciężonego lub mężczyzna mogący przeobrazić się w niedźwiedzia, jak podaje Słownik Języka Polskiego. A co się dzieje, gdy berserkiem jest kobieta?

Nie od razu taka była. Zmieniło ją spotkanie z własnym ojcem, potężnym magiem, który więził ją i torturował, przez co wyzwolił siedzącą w niej starą magię. Zmieniła się ona, zmieniło się jej życie, musiała nauczyć się to kontrolować. Berserk nie potrafi kontrolować tego co robi, więc jej zadaniem jest robić wszystko, by do przemiany nie doszło.

Mało – krzyczała bestia – więcej! Nawet nie zdążyła się rozgrzać! Dosłownie, bo na polu bitwy bereserki, powykręcani pełnym bojowym szałem, którego dopiero przedsmak odczuwałam, kroczyli bez strachu na armię wroga – rozszalali i wrzeszczący – a ich ciała rozpalała niepojęta gorączka walki. Im wyższa temperatura, tym bliżej szału. Im wyższa temperatura, tym mniej barier. Sojuszniczy wojownicy polewali ich wodą, by oddalić ten ostateczny moment zatracenia się w obłędzie, bo wówczas podział na strony konfliktu mógłby berserka zwyczajnie nie interesować i starcie przeniosłoby się na zgoła inny poziom.

Nikita, Modliszka, Erynia… kobieta wielu imion i wielu umiejętności. Jest najemniczką Zakonu Cieni prowadzonego przez własną zimną i bezwzględną matkę (pokrewieństwo obie kobiety ukrywają przed zgromadzeniem). Jest samotniczką, nie ma partnera w pracy ani w życiu, przyjaciół niewielu. Jej życie polega na zabijaniu na zlecenie i walce z samą sobą. Mocno zgorzkniała jak na swoje 30 lat, kiedyś przyjaźniła się z Dorą Wilk, teraz trochę za często wspomina przyjaciółkę.

Kiedy matka przyznaje jej partnera do kolejnego zlecenia, jej życie zmienia się. Nikita otwiera się na inne możliwości, zaczyna doceniać to, że ktoś trzyma jej stronę dla odmiany od ciągłej walki i wiecznego oglądania się przez ramię. Ale kim jest Robin i dlaczego matka przyznała jej właśnie jego?

Nikita i Robin muszą uwolnić Zeldę, tancerkę z klubu w Dzielnicy Cudów. Czy uda im się odnaleźć ją żywą? Kim jest człowiek, który ją porwał? Jak Nikita poradzi sobie z naturą berserka i jak ułoży się jej relacja z niechcianym partnerem?

“Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” Anety Jadowskiej to powieść pełna przygód przeplatana opowieściami i opisami widzianymi oczami głównej bohaterki. Nikita, jako cyniczna i zimna odmiana Dory Wilk została przyjęta przez mnie entuzjastycznie. Dobrze czyta mi się o kimś, z kim mam aż tam mało wspólnego. To jej oderwanie od prawdziwego świata świetnie wpisuje się w świat fantastyki, choć według mnie nie do końca w alternatywny świat Warsu i Sawy. Dam Wam znać jak potoczą się jej losy w kolejnych częściach, bo na pewno wkrótce przeczytam dwa następne tomy.

 

One thought on “Aneta Jadowska “Dziewczyna z Dzielnicy Cudów”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s