J.R.R. Tolkien “Upadek Gondolinu”

Zanim opowiem Wam o tej książce, muszę się najpierw do czegoś przyznać. Nie czytałam “Władcy pierścieni” aż do niedawna. A i to właściwie nie czytałam sama, tylko słuchałam audiobooka. W dzieciństwie ominęło mnie szaleństwo LOTR, w wieku 20 lat próbowałam zaznajomić się z “Hobbitem”, ale też nam nie poszło (niedawno kupiłam dwa piękne egzemplarze i mam zamiar spróbować jeszcze raz). Natomiast filmy… wybaczcie… znudziły mnie, dla kogoś nie znającego treści książki, filmy wydały się stanowczo za długie.


Jednak słuchając całkiem niedawno audiobooków trylogii “Władcy pierścieni”, przekonałam się, co tracę i chciałabym bardziej zgłębić temat. Dlatego tak chętnie zabrałam się za “Upadek Gondolinu” J.R.R. Tolkiena
od wydawnictwa Prószyński i Spółka. Ten pięknie wydany tom pod redakcją niedawno zmarłego syna autora, Christophera Tolkiena to nie lada gratka dla fanów pisarza. Christopher Tolkien przedstawia okoliczności powstawania “Władcy pierścieni” i innych związanych z nią książek. Zdradza wiele smaczków i interesujących faktów, do których przeciętny czytelnik nie miał wcześniej dostępu. W książce zamieszczona jest korespondencja autora, dotycząca LOTR i tworzenia tego fantastycznego świata.

Przyznam, że jak dla kogoś, kto nie został w dzieciństwie zarażony fascynacją Tolkienem, było tego odrobinę za dużo. Dla mnie, najbardziej interesująca była tytułowa opowieść “Upadek Gondolinu”, ale nie dajcie się zwieść, sama historia to ledwie kilkadziesiąt stron, co zresztą możecie podejrzeć na spisie treści.


“Upadek Gondolinu” to pozycja przepięknie wydana w twardej oprawie, ze wspaniałymi ilustracjami Alana Lee. Książkę aż przyjemnie trzymać w dłoniach. Co do treści, jak powiedziałam: gratka dla wielkich fanów Tolkiena. Nowego w temacie czytelnika może zainteresować, ale też zniechęcić ilością informacji pobocznych do samej historii.

One thought on “J.R.R. Tolkien “Upadek Gondolinu”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s